Turris 1.1 - btrfs: bad tree block

Záhadné? Ani moc ne. Na internetu si můžete dohledat docela dost studií na to kolik poškozených dat za jakou dobu kosmické záření způsobuje jak v ram tak v úložištích různého typu. Jedná se o velmi malé šance, ale čím déle paměť běží, tím vyšší je pravděpodobnost, že se vyskytne kombinovaná chyba kterou souborový systém není schopen vyřešit. Ale samozřejmě není to univerzální odpověď. Já jí uváděl spíše jako pro úplnost, očekával jsem poškozenou kartu (myšleno, standardně se tímto problémem skoro nikdo nezabývá).

Pokud se karta zdá být v pořádku, tak je pravděpodobnější podle mě náhlé poškození při výpadku. Nebyl jsem součástí týmu když se vyvíjel Turris 1.x a tedy nevím jak moc se testoval běh z karty. Vámi zmíněný výpadek mohl klidně tento problém způsobit a to brzkým odpojením napájení kartě kde se ještě plně neusadily zapsaná data. Takovýmto způsobem mohla být poškozen strom právě v mountnutém rootu, což by i vysvětlovalo proč ostatní snapshoty jsou v pořádku. Poradím se s hardweráři ale to, že nevíme jak se router bude dlouhodobě s sd kartou chovat je i jeden z důvodů proč nechceme prohlásit btrfs na Turrisu za stabilní a podporované, prozatím se stále jedná o funkcionalitu v testování.