Turris OS 4-5 pro Turris 1.x

Zdravim,
odhodlal jsem se a zmigroval modraka (1.0) na OSv5. Po nekolika rebootech jsem rucne doplichtil par konfiguraku, vsechno se jakoby rozjelo… a slape. Ale… po poslednim rebootu mi vyskocila hlaska, ze mam read only filesystem na BTFRS, na SD karte… cim to muze byt ? Misto tam je, ale… ted mam nejbezpecnejsi router na svete, protoze se na filesystem neda zapsat a hlasi to, ze jsem plnej - ale tim to neni - proste to najednou vidi filesystem na SD karte jako read-only. Da se s tim prosim neco udelat ?

obrazek

Pak to hlasi zabavne hlasky typu :

Oznámení o chybách

Updater selhal:

[string “backend”]:416: Couldn’t rename status file /usr/lib/opkg/status.tmp to /usr/lib/opkg/status: /usr/lib/opkg/status.tmp: No space left on device

:unamused:

Dik za kazdy tip !

Tak jen doplnim - uz jsem to zda se poresil… na kartu zapsat normalne slo, jen filesystem si buhvi proc myslel, ze tam mam volneho mista 0%, pote, co jsem vymazal rucne ten /usr/lib/opkg/status.tmp - najednou vse bezi normalne.
Mohu potvrdit, ze s OSv5.02 na modrakovi 1.0 jede / mam upgrade wifi-packu :

  • wifi - byla treba zmena ovladacu popsana vyse, jinak nejela pridana wifi z upgrade packu
  • HAAS jede OK
  • OpenVpn jede
  • Tunnel IPv6 pres HE jede take OK
  • kvuli UPC musim set-top-boxu vnutit jejich DNS - jinak pouzivam Cloudflare, ale aby i v UPC set-top-boxu chodilo zpetne prehravani, je treba jim vnutit jine DNS - to take funguje po rucni editaci konfiguraku
  • reForris take funguje

Takze legracni bylo, ze jsem bez potizi zapisoval na jakoby real-only filesystem, ale… ted je to v poradku. Zkousel jsem jen tak pro jistotu i zmenit barvy diod a zafungovalo, takze zatim OSv5.02 jede - uvidime, co prinese cas… na prvni pohled to ted funguje jako s OS3.x

2 Likes

Mám 5.0.1 z hbs, vydání 5.0.2 jsem si nevšiml, takže tomu dám šanci. Mám nastavené schvalování aktualizací a po minulém obnovení jsem si nenastavil notifikace…

Vůbec si nestěžuju, že něco nefunguje, Turris mám zadarmo a ještě jsem dobrovolně nainstaloval ne úplně vyladěnou verzi. :slight_smile:

Dejte šanci 5.0.3 (HBT).

Tohle je takové hloupé chování btrfs. BTRFS občas přerostou metadata a na rozdíl od data (defragmentace) metadata se se staršími verzemi jádra pročisťovali jen na vyžádání uživatele. S novějším kernelem se mi již nic takového nestalo (a to mám BTRFS jak na routerech tak na všech svých počítačích a serverech), ale i přesto se to po migraci na nový kernel ne úplně uklidí. V podstatě stačí pustit balancing (a možná i scrub) a místo by se mělo udělat. Trochu komplikované je když je ten filesystem read only, protože pak se ten balance, pokud si ze své zkušenosti pamatuji, nechce pustit. Tuším, že jsem to dělal na jednom svém PC z initramdisku.

Jinak první odkaz na google: https://askubuntu.com/questions/464074/ubuntu-thinks-btrfs-disk-is-full-but-its-not#464131 sice na Ubuntu ale problém i řešení je stejné.

Zprovoznil jsem na modrakovi 5.0.4 HBS, zda se, ze vse v zakladu jede, jen mi nejdou statistiky na project.turris.cz (vypadky), ani jsem nenasel, kde by se nastavovalo, ze ma posilat data. Prehledl jsem neco nebo to uz tam neni? Diky za pripadne info!

To už tam není … od TurrisOS 4.0 se připravuje nový systém sběru dat, který se jmenuje Sentinel.

Od včera vypuštěné RC verze TurrisOS 5.1.0 (aktuálně v HBT branchi) by měl být více méně pevnou součástí Turrisu.

Grafické rozhraní už nemá na https://project.turris.cz, ale na https://view.sentinel.turris.cz/

1 Like

Aha, diky za rychlou reakci a info…
tak nejak jsem si myslel, ze to je v Updater / Package lists / [x] Data Collection a pak nevdel kde to aktivovat.

Ahoj,
řeším selhání updatu na Turris 1.0 (+ wifi balíček) z 5.0.1 na 5.0.4. TOS 5.0.1 funguje bez problémů, ale při pokusu o update na 5.0.4 se dostanu do bootloopu. Krátce po naběhnutí systému se Turris znovu restartuje. Naštěstí se mezi restarty stihnu přihlásit předs ssh a vrátit se zpět schnapps rollback.

V logu jsem narazil na toto:

Aug 19 14:48:10 turris updater-supervisor: Running pkgupdate
Aug 19 14:48:12 turris updater[13119]: repository.lua.lua:43 (Globals): Target Turris OS: 5.0.4
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:376 (pkg_plan): Package wpad is in cyclic dependency. It might fail its post-install script.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:376 (pkg_plan): Package hostapd is in cyclic dependency. It might fail its post-install script.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package luci-i18n-rainbow-en that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package luci-i18n-sqm-en that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package luci-i18n-rainbow-cs that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package luci-i18n-sqm-cs that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package luci-i18n-rainbow-de that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package luci-i18n-sqm-de that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package foris-pakon-plugin-l10n-de that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package foris-storage-plugin-l10n-de that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package reforis-diagnostics-plugin-l10n-de that is missing, ignoring as request>
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package reforis-openvpn-plugin-l10n-de that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:30 turris updater[13119]: planner.lua:355 (pkg_plan): Requested package reforis-snapshots-plugin-l10n-de that is missing, ignoring as requested.
Aug 19 14:48:31 turris updater-supervisor: pkgupdate reported no errors

Napadá někoho jak to vyřešit? Díky moc.

Ten výstup vypadá v pořádku. Dle mých informací nám nikdo podobný problém na modrém Turrisu 1.x nenahlásil. Mohl bych Vás poprosit, zda byste nám poskytl výstup, kdy se Vám router restartuje? Máte nainstalovaný balíček turris1x-btrfs?

Tak jsem to zase zkusil (upgrade na 5.1) a pořád ten samý problém.

Tady je log:

balíček turris1x-btrfs mám nainstalovaný.

Díky

medkit nejde stáhnout háže chybu
Downloading 'https://repo.turris.cz/hbs/medkit/turris1x-medkit-latest.tar.gz' Connecting to 217.31.192.69:443 HTTP error 403

Stáhněte si ten s časovým razítkem.

https://repo.turris.cz/hbs/medkit/

Nejspíš se změnilo “čislování”.

Vyzkoušej ASI
pro sentinel
wget https://repo.turris.cz/hbs/medkit/turris1x-medkit-contract-cti-202008250738.tar.gz

bez
wget https://repo.turris.cz/hbs/medkit/turris1x-medkit-202008250738.tar.gz

Popřípadě se ptej na supportu.

O problému víme a řeší se: Url is somehow "prohibited"?

1 Like

Mam problem na OS 5 (drive to fungovalo dobre) s mountem ntfs disku, ktery se vzdy po startu routeru nastavi jako read only.
vypis z mount:
/dev/sdb1 on /mnt/nas type ntfs (ro,relatime,uid=0,gid=0,fmask=0177,dmask=077,nls=iso8859-1,errors=continue,mft_zone_multiplier=1)
kdyz to provedu rucne:
umount /mnt/nas
mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /mnt/nas/
tak se nahodi jako read write
/dev/sdb1 on /mnt/nas type fuseblk (rw,relatime,user_id=0,group_id=0,allow_other,blksize=4096)
=> nechapu, proc se pri uvedeni ntfs-3g da jako type fuseblk, ale funguje to
co jsem procital vlakno:

tak vypis cat /etc/config/fstab je:

config global
        option anon_swap '0'
        option anon_mount '0'
        option auto_swap '1'
        option auto_mount '1'
        option delay_root '5'
        option check_fs '0'

config mount
        option enabled '1'
        option target '/mnt/nas'
        option uuid '5A92EADE92EABD9F'
        option fstype 'ntfs-3g'

V luci to vypada takto:

a kdyz udelam
block umount
block mount
tak se to zase nahodi jako read only
/dev/sdb1 on /mnt/nas type ntfs (ro,relatime,uid=0,gid=0,fmask=0177,dmask=077,nls=iso8859-1,errors=continue,mft_zone_multiplier=1)

muzu tam mit option fstype 'ntfs-3g' nebo option fstype 'fuseblk' a vzdy se to nahodi na ntfs read only

Netusi nekdo, jak jej donutit po nacteni z fstab (prijde mi jako by tam porad bylo auto a volil si to sam) dat ten disk read write?
Dekuji za pripadne tipy!
M.

Doplneni: ono to pres manualni mount funguje i bez uvedeni type:
mount -o rw /dev/sdb1 /mnt/nas/
ale pres fstab - aktualne tam mam jen:
config mount
option enabled '1'
option target '/mnt/nas'
option uuid '5A92EADE92EABD9F'
option options 'rw'
se udela vzdy ro :frowning:
Jako by se nezpracovaly options.

Problém s bootloop vyřešen. Příčinou byl balíček Hardening (Seccomp tools). Když jsem jej ve Forisu vypnul, update proběhl v pořádku.

Dobrý den,
prosím Vás o radu jak nainstalovat balíček turris1x-btrfs na Turis 1.x, verze OS 3.11.19.1. Turis běží z SD karty,ale v LuCI jsem nikde nenašel, že by bylíček turris1x-btrfs byl nainstalován.
Děkuji

Přejmenování na turris1x-btrfs je až v pozdější verzi. Na turris OS 3.x se jmenuje turris-btrfs.

Takže přechod na verzo 5.0 by neměl být problém, jelikož automatická aktualizace zatím neproběhla.