Jak nastavit adblock a unbound

Zdravím, nainstaloval jsem adblock pomocí opkg. Není mi ale není jasné, jak mám nastavit unbound, aby blokoval domény nastavené v adblocku?
(Omlouvám se, jsem linux začátečník)

Ahoj,
Prvně je potřeba vědět jestli máš Turris 1.x nebo Omnii.

Jestli Turris 1.x : http://www.s474n.com/project-turris-blokovani-reklam-a-trackeru/

Mám Turris 1.1. O tom seznamu vím, ale nejsou tam všechny domény a nové je poměrně složité přidávat. Dle návodu zde https://github.com/openwrt/packages/tree/master/net/adblock/files jde nastavit adblock, aby fungoval s unbound. Nastavené to tak mám, ale reklamy se stále zobrazují, takže předpokládám, že se musí něco nastavit i v nastavení unbound. Nebo se pletu?

Mám Turris 1.1 a už možná rok jedu blokování adres z odkazu výše. Pokud potřebuji přidat další domény, doplním to vždy jako další dvojřádek do konfiguračního souboru a restartuju službu, aby se změna promítla. Jelo a jede to na první pokus a nemám s tím problém. Vše jsem dělal přesně tak, jak je popsáno v odkazu výše a ve vlákně původního fóra https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?pid=3564;hl=blokování%20reklam. Přidávám tam nejenom reklamy, ale i “divnou komunikaci” z majordoma. Taky nejsem kovanej linuxák, ale S474N to popsal tak polopaticky, že to snad ani nejde zkazit.

To S474N: zdravím tě. Kde se ještě potkáme…

kerby: ano, vsechny domeny tam urcite nejsou, nicmene pokud mi posles nejake konkretni, co tam chybi, tak je tam mohu bez problemu prihodit. Pripadne si je tam muzes prihodit i sam, ale to by byla skoda, protoze bych je zase nemel i ja :smiley:

jkmh: taktez te zdravim. Ty navody se prave snazim psat i sam pro sebe, protoze za par dni uz nevim, co jsem resil, takze se k tomu muzu i sam vracet. Snazim se to delat tak, aby to pochopil a zvladl i BFU.

1 Like

Dobrá tedy, udělám to tak, jak radíte. :smile: Když jsem to zkoušel minule, youtube video reklamy zablokované nebyly, proto jsem testoval adblock.

Já mam k tomu ještě uBlock (který moc nežere), ale co vím, tak s tím seznamem je problém u Prima Play (na netu - tv v poho) a možná i na Nově.

S PrimaPlay problem nemam (na PC pochopitelne), nicmene Archiv Nova mi opravdu nejede a hlasi to:
Video nelze přehrát. Je možné, že máte potíže s připojením či aktivní AdBlock.

Pochopitelne uBlock mam vypnuty.

Potvrzuji, že se to S474Novi povedlo . Ten návod je opravdu pro BFU.

Zdravím, dost dlouho jsem blokování podle návodu z původního fora, resp. z výše uvedeného odkazu S474N. Nicméně před nedávnem blokování přestalo fungovat. Proto jsem vše udělal znovu podle návodu S474N - nyní již upraveného? Výsledkem je mrtvé DNS, prostě se nepingnu ani na seznam. Nevím, něco se Turrisu změnilo. Má někdo stejný problém?

to Jan_Novak: Předpokládám, že máš Turris 1.1. Něco jsi musel udělat špatně. Já jsem po poslední aktualizaci jen přesunul na nové místo cestu . Do /etc/config/resolver jsem vložil na konec:

config resolver unbound_includes
list include_path “/etc/unbound/ad_servers.conf”

Hodně se o tom píše ve starém fóru: https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?tid=388. Samozřejmě je tam již neplatné umístění mých tučných textů.

Další věc je, čím jsi to editoval. Přesně nevím které editory, ale některé ENTER překládají jinak. A to se Linuxu nelíbí. Já všechno dělám ve WinSCP.
Také, pokud jsi restartoval router, se DNS chytne až na několikátý pokus.

Presne tak, navod byl po zmene upraven uz drive, ted se tam nic nemenilo a vsude nadale perfektne funguje.

Přesně tak jsem to udělal. A teď jsem to zkusil znovu. Prvně jsem to nastavoval ještě podle starého fora. Editoval jsem to ve WinSCP. Nevim, neco tam je špatně.

Co ti vrati prikaz cat /etc/config/resolver?

Co ti vrati prikaz grep 'unbound' /var/log/messages?

BTW, kdyz jste u te Prima Play - me prestala fungovat cca pred tydnem (mozna driv) - jak na webu, tak appka pro XBMC (Kodi). Neresil to nekdo? Zadne blokovani, pokud vim, nemam nikde nastavene…

Blokuji na urovni routeru (pres unbound), dale blokuji s pomoci uBlock a Prima Play mi jede.

Na RPi s Kodi doplnek Prima Play taky jede.

Chybi mi zde informace:

  • jaky mas router? Turris nebo Omnia?
  • mas zapnuty nebo vypnuty DNS resolver?

Vyřešili jsme to v Prima Play - nefunguji streamy videi

Zdravim,
muzu poprosit o radu?
grep ‘unbound’ /var/log/messages

2017-10-17T19:36:16+02:00 info dhcp_host_domain_ng.py[]: Refresh unbound leases
2017-10-17T19:36:16+02:00 debug dnsmasq-script[7090]: Refresh unbound leases
2017-10-17T19:36:34+02:00 debug dnsmasq-script[7090]: [1508261794] unbound-control[8402:0] warning: control-enable is ‘no’ in the config file.
2017-10-17T19:36:34+02:00 debug dnsmasq-script[7090]: 3081331784:error:02001002:lib(2):func(1):reason(2):NA:0:fopen(’/etc/unbound/unbound_control.pem’,‘r’)
2017-10-17T19:36:34+02:00 debug dnsmasq-script[7090]: [1508261794] unbound-control[8404:0] warning: control-enable is ‘no’ in the config file.
2017-10-17T19:36:34+02:00 debug dnsmasq-script[7090]: 3078661192:error:02001002:lib(2):func(1):reason(2):NA:0:fopen(’/etc/unbound/unbound_control.pem’,‘r’)
2017-10-17T19:36:34+02:00 info dhcp_host_domain_ng.py[]: Refresh unbound leases
2017-10-17T19:36:34+02:00 debug dnsmasq-script[7090]: Refresh unbound leases

control-enable is ‘no’ in the config file (ale ve kterem konfiguracnim souboru??)

Tohle by mohlo způsobovat nefunkčnost *.LAN jmen, ale od pohledu mi přijde že mělo být spraveno od verze 3.8 – jakou verzi máte?

EDIT: aha, asi to zatím nefunguje. Každopádně to nevypadá na chybu na vaší straně.

Zdravim,
Verze Turris OS: 3.8.4
Verze jádra: 4.4.91-d74822050ae7ec4a1e49c6af6d672787-0

ale dle meho zjisteni to prestalo fungovat po predposlednim udate, jelikoz ted mam reklamu naprosto vsude.
Otazne je, co ja pro napravu mohu udelat.

Predem diky.