Turris nevyužívá plnou rychlost linky pro upload

Dobrý den,

již delší dobu se potýkám s omezováním rychlosti uploadu, ze strany Turrisu. Řešil jsem to již kdysi ( https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?pid=4854 ), ale neúspěšně a pak jsem se problému přestal věnovat.

Mám pevné připojení, aktuálně mám DOWN 80 Mb/s x UP 20 Mb/s. Bohužel, při připojení přes Turris, se upload pohybuje sotva na polovině. Při přímém připojení, bez Turrisu, je upload OK.

Přemýšlel jsem, jestli problém nemůže způsobovat nějaké rozšíření, nebo konfigurace, takže jsem zkusil i Turris resetovat do továrního nastavení, ovšem problém přetrvává.

Rychlost měření na přímo (bez Turrisu): http://www.speedtest.net/result/6200663497
Rychlost měření při připojení přes Turris: http://www.speedtest.net/result/6200652569

Nemáte někdo nápad, kde by mohl být problém?

Díky,

Tomáš

Mam nasobne rychlejsi upload a bez problemu, chyba tedy bude nejspise jinde. Zkusil bych zacit u sitovych kabelu.

Tímhle směrem jsem už šel, bohužel bez výsledku.
Když jsem měl upload 50, přes Turris jsem naměřil cca 15. Teď mám upload 20, ale přes Turris dosahuji cca 6.

S tímhle problém taktéž nemám. Uploaduju 10 Mbit/s i přes Wi-Fi přesně tak, jak mi můj ISP umožňuje.

Jen pro jistotu - Měříš to přes kabel nebo wifi ? Jaké zařízení ?

Nesahal jsi na QoS ?

Měřím přes kabel. Na nic jsem nesahal. Jak jsem psal, pro jistotu jsem i resetoval Turris do továrního nastavení.
Měřím na notebooku. Buď notebook připojím přes kabel přímo na vstupní linku (měření ok), nebo na vstupní linku připojím Turris a notebook připojím kabelem k Turrisu (rychlost upload cca 1/3; download je ok).
Ještě mě teď napadlo, že bych nějak mohl vyzkoušet rychlost přímo z Turrisu.

Ještě bych zkusil ten upload vyzkoušet na jiném zařízení. I upload přes 2.4 GHz / 5 GHz na mobilu by to měl zvládnout. Čímž vyloučíme chybu Turrise a hledal bych chybu spíše v zařízení tedy notebooku.

Na měření rychlosti v turrisu se mi osvědčila ulita speedtest-cli
https://pypi.python.org/pypi/speedtest-cli/

Zmíněný problém v rychlosti se u mě neobjevuje. Jede vždy na plno, co ke mě vede.

Právě se speedtest-cli ( https://github.com/sivel/speedtest-cli ) jsem to dnes, v průběhu dne, několikrát zkoušel.

Výsledky:

1. s připojeným Turrisem
Přímo na Turrisu:
Testing download speed…
Download: 74.44 Mbit/s
Testing upload speed…
Upload: 9.35 Mbit/s

Na notebooku (připojený kabelem za Turrisem):
Testing download speed…
Download: 76.66 Mbit/s
Testing upload speed…
Upload: 9.38 Mbit/s

Tedy, to co naměřím na Turrisu, to naměřím i na notebooku, který je za Turrisem. Když zkusím jiné zařízení i přes přes wifi, rychlost uploadu je shodná. Takže mezi Turrisem a zařízeními za ním, problém není.

2. bez připojeného Turrisu
Měření na notebooku (notebook je připojen přímo na vstupní linku, bez Turrisu):
Testing download speed…
Download: 77.63 Mbit/s
Testing upload speed…
Upload: 18.90 Mbit/s

Zkoušel jsem i měnit MAC adresu Turrisu (nastavil jsem stejnou co má notebook i úplně jinou), kdyby byl problém u poskytovatele, ale výsledek je stejný.
Zkoušel jsem i WAN přehodit z eth2 na eth0, opět bez rozdílu.

Turris prostě reálně nevyužije maximum linky pro upload, kterou má k dispozici a já netuším proč :-/

Jen pro forma - u mne doma tarif 20/20 — realita za Omnií 20/20.

Skoro bych hledal vlastníka Omnie z okolí, aby se zkusil jiný kus routeru .
Nebo dtto pokus u jiného připojovatele s tvým routerem

Vylučovací metoda to jistí … :slight_smile:

Jojo, právě mám teď v plánu někde pohledat jinej router (jakýkoli) a vyzkoušet připojení. V dalším kroku pak zkusit jiný Turris (mám původní Turris 1.0 :wink: ).

Ahoj, ještě mě tak napadá, co nastavení MTU. Další nápad je zkusit udělat na Turrisu tcpdump se zápisem na disk / flash a kouknout se, jestli se tam nedějí nějaké brikule.

Ahoj, nastavení MTU je 1500, zkoušel jsem nastavovat i jiné hodnoty, ale beze změny.
Na první pohled jsem v tcpdump nic podezřelého nenašel, ale zkusím to ještě prohlédnout podrobněji.

Tedy zbývá jen vylučovací metoda (viz výše) k vyloučení či potvrzení hw závady tvého kusu routeru … jo ještě mne napadá výměna ethernet kabelu co používá pro připojení “z - do” Omnie.

Jedine, co me napada je SQM… Zkusit vypnout, jen na test?

Mě to taky jede v pohodě. Mám o2, což je pomalejší, ale rychlosti sedí, respektive jsou trochu lepší než garantované.

Kabel je OK. Když kabel vyndám z Turrisu a strčím do notebooku, rychlost uploadu je v pořádku (navíc kabel ani vyměnit nemůžu, je to koncová linka co mi trčí ze zdi /mohl bych leda přecvaknout konektor, ale tam problém opravdu není/)
Když přehodím WAN z eth2 na eth0 opět žádná změna.
Rychlost měřená přímo na Turrisu je shodná s měřenou rychlostí na zařízení připojeném za Turrisem (takže ‘průchod’ Turrisem je OK)
SQM nepoužívám, respektive mám starý Turris 1.0, který měl Wondershaper - ten jsem odinstaloval a žádná změna.
Omezení navíc není úplně konstantní, když jsem měl kdysi linku 50/50 (https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?pid=4854), tak jsem měl upload na Turrisu cca 15 (download OK). Teď mám linku 80 D / 20 U a upload max. někde kolem 10 (download opět OK) - to je to, co mě zaráží.

Zkusím ještě Turris připojit někde jinde, jak se bude chovat na jiné lince.

Taky přemýšlím, jestli nemůže být problém v tom, jak se Turris tváří jako zařízení vůči vstupní lince. Jestli neexistuje nějaké nastavení (označení), které by mohl poskytovatel připojení vyhodnotit jako špatné. To by byl ale asi dotaz přímo na něj - tady ale předpokládám, že mi řekne, že když se jiné zařízení chová korektně, problém bude v routeru a dál to nebude řešit :slight_smile:

Co třeba nějaký HW problém na wan portu u Turrisu, zkusil bych připojit kabel do nějakého lan portu a nakonfiguroval bych jej jako wan.

To už jsem zkoušel, nastavil jsem WAN na eth0 (původně eth2), taky beze změny.

Teď nevím jestli myslíme úplně to samé, ale eth0 a eth2 jsou na procesoru, já myslel spíše vůbec nepoužít WAN, ale místo toho připojit třeba LAN1 třeba na eth2 a nakonfigurovat jej jako WAN, viz screen