USB disk (sandisk) ...."read-only"

TL:DR: SanDisk ma proste hw chybku, pokud nebyl usb disk inicialne naformatovan na NTFS ale na jakykoliv jiny filesystem (a pak uz jedno jaky dalsi byl zvolen pri pripadnem reformatovani), po case se stane cely disk bez rozdilu filesystemu “read-only”. Zreejme neexistuje oprava (lze si vyzadat RMA u SanDisku a poslou novej kousek nahradou)

Delsi dobu jsem nesledoval router a jeho logy a predevcirem jsem zjistil, ze SWAP ma problemy se zapisem. Po nejake dobe mi doslo, ze cely usb disk je v “read-only-state=on” modu. A problem se zapisem je jen dusledek prepnuti do RO. A nejde jej zrusit (ani pomoci hdparam(tos) ani pomoci diskpart(win)) napise ze atribut byl resetovan , ale vzapeti je zpet. Zkousel jsem to vsemozne nejak zresetovat, ale proste zarizeni hlasi read-only a nejde s tim nic delat. (formatovaci utility bud krici ze RO disk formatovat nelze).

Uz se mi to stalo u jineho Sandisku, ale tam jsem si myslel, ze za to muze spatne vybrany filesytem. Timto Sandisk u me skoncil, kdyby to aspon bylo nekde zmieno (dozvedet se ze o tom vedi uz nejakou dobu, ale reseni zadne … je tak trosku kaslani na zakaznika).

1 Like

Díky, to je docela důležité info…

for me silly foreign user, if this is solved, any one-line summary in english would be very welcome :wink:

I do intend to plug a disk in the Omnia one of these days (once I have solved the barriers currently set by my french ISP for outside-facing servers)

Thank you!
Hervé

there is known bug in SanDisk flash drive controller chip, which cause over some time that whole disk is in read-only-state due some failure detected by that chip …, and even if you try to clear that attribute from RO to RW it is instantly switched back … solution is to raise RMA at Sandisk and they will send new one…

1 Like

Thank you Maxmilian! … in my case I’ll just avoid usong a Sandisk for my future server :slightly_smiling_face:
Also : very efficient post title!
Thanks again!
H.